Faza a III-a - FINALA (22 - 26.05.2013)
BUCURESTI
Seria I-a   Seria a II-a
Rezultate
Clasament
  Rezultate
Clasament
CSS Dinicu Golescu Campulung   CSS 2 Bucuresti
CSS Buzau   CVM Tomis Constanta
CSS Nicu Gane Falticeni   CSS 2 Baia Mare
LPS Bihorul Oradea   CNNT Craiova
     
Joc Data TURNEU FINAL Seturi 1 2 3 4 5
     
7 25.05.13 CSS Buzau CNNT Craiova 0 : 3 17:25 14:25 22:25 -:- -:-
       
8 25.05.13 CSS Dinicu Golescu CSS 2 Bucuresti 3 : 0 25:3 25:17 25:14 -:- -:-
       
9 25.05.13 CSS Nicu Gane Falticeni CVM Tomis Constanta 1 : 3 30:28 18:25 4:25 20:25 -:-
       
10 25.05.13 LPS Bihorul Oradea CSS 2 Baia Mare 3 : 2 12:25 14:25 25:16 25:10 15:12
       
     
11 26.05.13 CSS Buzau CSS 2 Bucuresti 2 : 3 26:28 25:12 18:25 25:13 11:15
       
12 26.05.13 CNNT Craiova CSS Dinicu Golescu 0 : 3 0:25 0:25 0:25 -:- -:-
       
13 26.05.13 CSS Nicu Gane Falticeni CSS 2 Baia Mare 3 : 0 25:20 25:17 25:19 -:- -:-
       
14 26.05.13 CVM Tomis Constanta LPS Bihorul Oradea 3 : 1 25:21 21:25 25:16 25:20 -:-
       
     
     
CSS 2 Baia Mare   CSS Buzau   CSS Dinicu Golescu   CNNT Craiova
     
CSS 2 Bucuresti   CSS Nicu Gane Falticeni   LPS Bihorul Oradea   CVM Tomis Constanta

Faza a II-a - Semifinala (13 - 14.04.2013)
Seria I-a   Seria a II-a
Rezultate
Clasament
  Rezultate
Clasament
CSS 2 Bucuresti   CTF Mihai I B Bucuresti
CSS Dinicu Golescu Campulung   CVM Tomis Constanta
CSS Galati   CSS Buzau
CTF Mihai I A Bucuresti   CS Dinamo Bucuresti
     
Seria a III-a   Seria a IV-a
Rezultate
Clasament
  Rezultate
Clasament
LPS Bihorul Oradea   CSS 2 Baia Mare
CNNT Craiova   CS Viitorul Cluj
CSS Blaj   CSS Nicu Gane Falticeni
CSS Bega Timisoara   LAPI Dej
     
In faza finala se califica echipele clasate pe primele doua locuri din fiecare serie
     

FAZA I-a

Ordinea de desfasurare a turneelor este data de pozitia din grupa.
     
Seria A Seria B Seria C
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
1. CSS Galati 1. CTF Mihai I B Bucuresti 1. CNNT Craiova
2. CSS Nicu Gane Falticeni 2. CSS 1 Constanta 2. CSS Dinicu Golescu Campulung
3. CSS Bacau 3. CVM Tomis Constanta 3. CTF Mihai I A Bucuresti
4. CSS Buzau 4. CSS 2 Bucuresti 4. CS Dinamo Bucuresti
     
Seria D Seria E  
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
 
1. CSS Blaj 1. CSS 2 Baia Mare  
2. CS Kefalonia Ocna Mures 2. CSS Zalau  
3. CS Viitorul Cluj 3. LPS Bihorul Oradea  
4. CSS Bega Timisoara 4. LAPI Dej  
     
Se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele 3 locuri si cel mai bun loc 4.

REGULAMENTUL CAMPIONATULUI DE SPERANŢE PENTRU EDIŢIA 2012-2013

CAPITOLUL I –SCOP

Desemnarea echipelor campioane la categoria Speranţe în ediţia 2012-2013 şi angrenarea unui număr cât mai mare de copii în practicarea jocului de volei.

CAPITOLUL II – ORGANIZARE

Campionatul de speranţe este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.T.S. şi A.J.V., prin comisiile locale şi cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli omologate de către C.C. Competiţii a F.R.Volei.
Înălţimea fileului este de 2,15m pentru fete şi 2,30m pentru băieţi.

CAPITOLUL III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în 4 faze, după cum urmează:
- faza a I a - interjudeţeană care se disputa sub forma de turneu la fiecare echipa din grupa
- faza a II a - semifinală 13-14.04.2013
- faza a III a - finală. 22.05 – 26.05.2013
- I - În faza interjudeţeană echipele înscrise în competiţie vor fi repartizate pe criterii geografice în serii de 4 echipe (in functie de cite echipe se vor inscrie) şi vor desfăşura cite un turneu simplu, la fiecare echipa din grupa. Ordinea de desfasurare a turneelor este data de pozitia din grupa,grupe ce vor fi afisate pe site-ul F.R.Volei.
Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneele se vor desfăşura in urmatoarele perioade:
Turneu I: 16-17.11.2012
Turneul II: 14-15.12.2012
Turneul III: 25-26.01.2013
Turneul IV: 01-02.03.2013
Cererile de inscriere pentru faza interjudeteana vor fi trimise la FRV pana la data de 31.05.2012.
- II - In faza semifinala, datorita numarului diferit de echipe inscrise in campionat, calificarea se va face astfel :
- La feminin – se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele trei locuri in seria A , primele doua locuri din celelalte serii si cele mai bune trei echipe de pe locul 3 din seriile de patru echipe.
- La masculin – se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele trei locuri si cel mai bun loc patru.
- Echipele calificate vor fi impartite la feminin in 8 serii a cite patru echipe iar la masculin in 4 serii a cite patru echipe.
- Repartitia se va face pe criterii geografice (pe cit e posibil) , iar echipele vor disputa un turneu simplu cu doua jocuri pe zi.
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numerele de ordine ale echipelor fiind stabilite în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia. Turneele se vor desfăşura în perioada 13.04 – 14.04.2013, în localităţi care vor fi desemnate de C.C.Competitii in urma ofertelor venite de la echipe.
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 19.03.2013, ora 17 la sediul F.R.V.
Se califica pentru faza finala , la feminin primul loc di fiecare serie , iar la masculi primele doua locuri din fiecare serie.
- III - Turneul final se va desfăşura pe durata a 5 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:

In cazu in care echipele se califica din 4 serii semifinale   Seria I-a - locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II-a - locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
     
In cazul in care echipele se califica din 8 serii semifinale   Seria I-a - locul 1 din grupa A, locul 1 din grupa C, locul 1 din grupa E, locul 1 din grupa G.
Seria a II-a - locul 1 din grupa B, locul 1 din grupa D, locul 1 din grupa F, locul 1 din grupa H.

În această fază, echipele vor susţine un singur joc pe zi şi vor juca fiecare cu fiecare în cele două grupe după regula tabelei Berger, cu numere de ordine ale echipelor stabilite prin tragere la sorţi, în cadrul şedinţei tehnice care are loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19.
După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8. Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
- jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,
- jocul 2 - locul 3 din seria I a cu locul 4 din seria a II a,
- jocul 3 - locul 2 din seria I a cu locul 1 din seria a II a,
- jocul 4 - locul 1 din seria I a cu locul 2 din seria a II a,
În ultima zi a turneului se vor întâlni:
- jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2
- jocul 6 – învingătoarele din jocurile 1şi 2
- jocul 7 – învinsele din jocurile 3 si 4,
- jocul 8 – învingătoarele din jocurile 3 si 4
Turneul final se va desfăşura în perioada 22.05 – 26.05.2013, în localităţi ce vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor.
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f) va avea loc pe 23.04.2013, ora 11, la sediul F.R.V.


CAPITOLUL IV – CONDIŢII DE STABILIRE A REZULTATELOR

Clasamentele se întocmesc conform R.O.A.V. pentru fiecare fază a competiţiei (tur, retur, turnee semifinale, turneu final) după sistemul:
- 3 puncte pentru joc câştigat cu 3-0 sau 3-1;
- 2 punct pentru joc cistigat cu 3-2;
- 1 punct pentru joc pierdut cu 2-3;
- 0 puncte pentru joc pierdut 0-3 sau 1-3.
În caz de egalitate la puncte a două sau mai multe echipe, departajarea va fi făcută de raportul dintre seturile câştigate şi cele pierdute, echipa cu un raport mai mare fiind în avantaj.
Dacă şi raportul seturilor este egal, se va lua în considerare raportul dintre punctele câştigate şi cele pierdute.

CAPITOLUL V – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de speranţe, ediţia 2012-2013, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1998 şi mai tineri.
Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie tip F.R.V.
Vizita medicală a sportivilor trebuie să fie efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă care face parte dintr-un club sportiv afiliat la F.R.V., cu Certificat de Identitate Sportivă.
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 31.05.2012.

CAPITOLUL VI – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la speranţe în anul competiţional 2012-2013 şi vor primi din partea F.R.Volei cupa, diplome, 17 medalii şi 17 tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
La turneele fazei interjudeţene, cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi vor fi suportate de echipa organizatoare iar îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă fiind suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.
În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi vor fi achitate de către echipele care s-au prezentat la turneele respective.