Faza a III-a - FINALA (22 - 26.05.2013)
BUCURESTI
Seria I-a   Seria a II-a
Rezultate
Clasament
  Rezultate
Clasament
CS Constructorul Familia Bucuresti   CTF Mihai I Bucuresti
GSI Mircea Eliade Bucuresti   CS Dinamo Romprest Bucuresti
ADEP Satu Mare   CSS Lugoj
CSS Sibiu   CSM Baia Mare
     
Joc Data TURNEU FINAL Seturi 1 2 3 4 5
     
7 25.05.13 CSS Sibiu CSS Lugoj 1 : 3 27:25 18:25 22:25 15:25 -:-
       
8 25.05.13 CS Constructorul Familia CSM Baia Mare 3 : 0 25:17 25:21 25:17 -:- -:-
       
9 25.05.13 GSI Mircea Eliade CTF Mihai I Bucuresti 3 : 2 25:16 25:27 25:20 23:25 15:11
       
10 25.05.13 ADEP Satu Mare CS Dinamo Romprest 3 : 0 25:5 25:7 25:13 -:- -:-
       
     
11 26.05.13 CSS Sibiu CSM Baia Mare 0 : 3 12:25 14:25 15:25 -:- -:-
       
12 26.05.13 CSS Lugoj CS Constructorul Familia 0 : 3 8:25 23:25 20:25 -:- -:-
       
13 26.05.13 CTF Mihai I Bucuresti CS Dinamo Romprest 3 : 1 25:21 25:15 9:25 25:21 -:-
       
14 26.05.13 GSI Mircea Eliade ADEP Satu Mare 0 : 3 11:25 10:25 19:25 -:- -:-
       
     
     
CS Constructorul Familia   GSI Mircea Eliade Bucuresti   ADEP Satu Mare   CSS Sibiu
     
CTF Mihai I Bucuresti   CS Dinamo Bucuresti   CSS Lugoj   CSM Baia Mare

Faza a II-a - Semifinala (13 - 14.04.2013)
Seria I-a Seria a II-a Seria a III-a Seria a IV-a
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
CS CSS Pro Volei Botosani CS B.P.Hasdeu Buzau CSS Targoviste ASC Bravol Brasov
LPS Piatra Neamt CSS Bacau CSV 2004 Tomis Constanta AS Sport Club Juvenil LPS CSS Brasov
CS Constructorul Familia Bucuresti CTF Mihai I Bucuresti SLEN 90 Cernavoda CSS 6 Bucuresti
CSS Buzau CSS 5 Bucuresti GSI Mircea Eliade Bucuresti CS Dinamo Romprest Bucuresti
       
Seria a V-a Seria a VI-a Seria a VII-a Seria a VIII-a
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
CSS Sibiu CSS Bega Timisoara CSS Stei CSM Baia Mare
CET Govora CNMB Ramnicu Valcea CS Soimii Lipova CS Era Sport Oradea CSS 2 Baia Mare
CSS Blaj CS ProVolei Arad ADEP Satu Mare LPS Bihorul Oradea
CNNT Craiova CSS Lugoj LPS Satu Mare CSS Targu Mures
       
In faza finala se califica echipa clasata pe primul loc
       

FAZA I-a

 
Ordinea de desfasurare a turneelor este data de pozitia din grupa.  
       
Seria A Seria B Seria C Seria D
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
1. LPS Piatra Neamt 1. CSM Ramnicu Sarat 1. CSV 2004 Tomis Constanta 1. CS Dinamo Bucuresti
2. CSS Unirea Iasi 1 2. CS B.P.Hasdeu Buzau 2. SLEN 90 Cernavoda 2. CS Constructorul Familia Bucuresti
3. CSS Bacau 3. CSS Buzau 1 3. CSM Danubiu Tulcea 3. CTF Mihai I Bucuresti 1
4. CS CSS Pro Volei Botosani   4. CS Axiopolis Cernavoda 4. CSS 1 Constanta
5. CSS Unirea Iasi 2      
       
Seria E Seria F Seria G Seria H
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
1. CS SPIKE Bucuresti 1. CTF Minai I Bucuresti 2 1. CS Reale Brasov 1. CNNT Craiova
2. CSS 5 Bucuresti 2. CSS 6 Bucuresti 2. ASC Bravol Brasov 2. CET Govora CNMB Ramnicu Valcea
3. GSI Mircea Eliade Bucuresti 3. CSS Alexandria 3. AS Sport Club Juvenil LPS CSS Brasov 3. CSS Targu Jiu
  4. CSM CSS 2 Bucuresti 4. CSS Targoviste 4. CSS Sibiu
       
Seria I Seria K Seria L Seria M
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
1. CSS Lugoj 1. CS ProVolei Arad 1 1. CS ProVolei Targu Mures 1. LPS Bihorul Oradea
2. CSS Deva 2. CS Hand United Arad 2. CSS Targu Mures 2. ACS Viitorul Bors
3. CSS Caransebes 3. CS ProVolei Arad 2 3. CSS Blaj 3. CS Era Sport Oradea
4. CSS Bega Timisoara 4. CS Soimii Lipova 4. CSM Campia Turzii 4. CSS Stei
       
Seria N Seria O    
Clasament
Rezultate
Clasament
Rezultate
   
1. ACS RCM Cluj 1. ADEP Satu Mare    
2. CSS 2 Baia Mare 2. LPS Satu Mare    
3. CSM Baia Mare 3. CSS Sighetu Marmatiei    
       
       
Se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele 3 locuri din grupa A, primele 2 locuri din celelalte serii si cele mai bune 3 echipe de pe locul 3 din grupele de 4 echipe.

REGULAMENTUL CAMPIONATULUI DE SPERANŢE PENTRU EDIŢIA 2012-2013

CAPITOLUL I –SCOP

Desemnarea echipelor campioane la categoria Speranţe în ediţia 2012-2013 şi angrenarea unui număr cât mai mare de copii în practicarea jocului de volei.

CAPITOLUL II – ORGANIZARE

Campionatul de speranţe este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.T.S. şi A.J.V., prin comisiile locale şi cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli omologate de către C.C. Competiţii a F.R.Volei.
Înălţimea fileului este de 2,15m pentru fete şi 2,30m pentru băieţi.

CAPITOLUL III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în 4 faze, după cum urmează:
- faza a I a - interjudeţeană care se disputa sub forma de turneu la fiecare echipa din grupa
- faza a II a - semifinală 13-14.04.2013
- faza a III a - finală. 22.05 – 26.05.2013
- I - În faza interjudeţeană echipele înscrise în competiţie vor fi repartizate pe criterii geografice în serii de 4 echipe (in functie de cite echipe se vor inscrie) şi vor desfăşura cite un turneu simplu, la fiecare echipa din grupa. Ordinea de desfasurare a turneelor este data de pozitia din grupa,grupe ce vor fi afisate pe site-ul F.R.Volei.
Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneele se vor desfăşura in urmatoarele perioade:
Turneu I: 16-17.11.2012
Turneul II: 14-15.12.2012
Turneul III: 25-26.01.2013
Turneul IV: 01-02.03.2013
Cererile de inscriere pentru faza interjudeteana vor fi trimise la FRV pana la data de 31.05.2012.
- II - In faza semifinala, datorita numarului diferit de echipe inscrise in campionat, calificarea se va face astfel :
- La feminin – se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele trei locuri in seria A , primele doua locuri din celelalte serii si cele mai bune trei echipe de pe locul 3 din seriile de patru echipe.
- La masculin – se califica pentru faza semifinala echipele clasate pe primele trei locuri si cel mai bun loc patru.
- Echipele calificate vor fi impartite la feminin in 8 serii a cite patru echipe iar la masculin in 4 serii a cite patru echipe.
- Repartitia se va face pe criterii geografice (pe cit e posibil) , iar echipele vor disputa un turneu simplu cu doua jocuri pe zi.
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numerele de ordine ale echipelor fiind stabilite în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia. Turneele se vor desfăşura în perioada 13.04 – 14.04.2013, în localităţi care vor fi desemnate de C.C.Competitii in urma ofertelor venite de la echipe.
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 19.03.2013, ora 17 la sediul F.R.V.
Se califica pentru faza finala , la feminin primul loc di fiecare serie , iar la masculi primele doua locuri din fiecare serie.
- III - Turneul final se va desfăşura pe durata a 5 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:

In cazu in care echipele se califica din 4 serii semifinale   Seria I-a - locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II-a - locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
     
In cazul in care echipele se califica din 8 serii semifinale   Seria I-a - locul 1 din grupa A, locul 1 din grupa C, locul 1 din grupa E, locul 1 din grupa G.
Seria a II-a - locul 1 din grupa B, locul 1 din grupa D, locul 1 din grupa F, locul 1 din grupa H.

În această fază, echipele vor susţine un singur joc pe zi şi vor juca fiecare cu fiecare în cele două grupe după regula tabelei Berger, cu numere de ordine ale echipelor stabilite prin tragere la sorţi, în cadrul şedinţei tehnice care are loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19.
După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8. Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
- jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,
- jocul 2 - locul 3 din seria I a cu locul 4 din seria a II a,
- jocul 3 - locul 2 din seria I a cu locul 1 din seria a II a,
- jocul 4 - locul 1 din seria I a cu locul 2 din seria a II a,
În ultima zi a turneului se vor întâlni:
- jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2
- jocul 6 – învingătoarele din jocurile 1şi 2
- jocul 7 – învinsele din jocurile 3 si 4,
- jocul 8 – învingătoarele din jocurile 3 si 4
Turneul final se va desfăşura în perioada 22.05 – 26.05.2013, în localităţi ce vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor.
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f) va avea loc pe 23.04.2013, ora 11, la sediul F.R.V.

CAPITOLUL IV – CONDIŢII DE STABILIRE A REZULTATELOR

Clasamentele se întocmesc conform R.O.A.V. pentru fiecare fază a competiţiei (tur, retur, turnee semifinale, turneu final) după sistemul:
- 3 puncte pentru joc câştigat cu 3-0 sau 3-1;
- 2 punct pentru joc cistigat cu 3-2;
- 1 punct pentru joc pierdut cu 2-3;
- 0 puncte pentru joc pierdut 0-3 sau 1-3.
În caz de egalitate la puncte a două sau mai multe echipe, departajarea va fi făcută de raportul dintre seturile câştigate şi cele pierdute, echipa cu un raport mai mare fiind în avantaj.
Dacă şi raportul seturilor este egal, se va lua în considerare raportul dintre punctele câştigate şi cele pierdute.

CAPITOLUL V – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de speranţe, ediţia 2012-2013, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1998 şi mai tineri.
Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie tip F.R.V.
Vizita medicală a sportivilor trebuie să fie efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă care face parte dintr-un club sportiv afiliat la F.R.V., cu Certificat de Identitate Sportivă.
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 31.05.2012.

CAPITOLUL VI – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la speranţe în anul competiţional 2012-2013 şi vor primi din partea F.R.Volei cupa, diplome, 17 medalii şi 17 tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
La turneele fazei interjudeţene, cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi vor fi suportate de echipa organizatoare iar îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă fiind suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.
În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi vor fi achitate de către echipele care s-au prezentat la turneele respective.