Faza a III-a TURNEUL FINAL MASCULIN - 11.04 - 15.05.2011 Campulung Muscel
 
example2
example2
example2
CSS Dinicu Golescu CPL Muscel
 
CSS Tulcea
 
CSS Triumf Botosani
example2
example2
example2
CSS BEGA Timisoara
  CSS Bacau  
CVM Tomis Constanta
         
example2
example2
 
CNMB Ramnicu Valcea
  CSS LAPI Dej    
CLASAMENT
Loc
Echipa
1
CSS BEGA Timisoara - Campioana Nationala
2
CSS Triumf Botosani
3
CNMB Ramnicu Valcea
4
CSS Bacau
5
CVM Tomis Constanta
6
CSS LAPI Dej
7
CSS Tulcea
8
CSS Dinicu Golescu CPL Muscel
 
CLASAMENT SERIA I
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CSS Triumf Botosani 3 3 0 6 9 3 3 273 280  
2
CSS BEGA Timisoara 3 2 1 5 8 3 2.66 262 216  
3
CSS Tulcea 3 1 2 4 4 6 0.66 212 232  
4
CSS Dinicu Golescu CPL Muscel 3 0 3 3 0 9 min 176 225  
                     
CLASAMENT SERIA II
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CSS Bacau 3 3 0 6 9 6 1.5 305 299  
2
CNMB Ramnicu Valcea 3 2 1 5 8 6 1.33 298 254  
3
CVM Tomis Constanta 3 1 2 4 6 6 1 229 256  
4
CSS LAPI Dej 3 0 3 3 4 9 0.44 260 283  
                     
Etapa Joc Data SERIA I Seturi 1 2 3 4 5
I 3935 11.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Dinicu Golescu CPL Muscel 3 : 0 25:18 25:20 25:17 -:- -:-
I 3936 11.05.11 CSS Triumf Botosani CSS Tulcea 3 : 1 25:21 25:11 20:25 25:22 -:-
 
II 3937 12.05.11 CSS Dinicu Golescu CPL Muscel CSS Tulcea 0 : 3 22:25 18:25 22:25 -:- -:-
II 3938 12.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Triumf Botosani 2 : 3 25:19 27:29 25:15 23:25 12:15
 
III 3939 13.05.11 CSS Triumf Botosani CSS Dinicu Golescu CPL Muscel 3 : 0 25:21 25:15 25:23 -:- -:-
III 3940 13.05.11 CSS Tulcea CSS BEGA Timisoara 0 : 3 19:25 19:25 20:25 -:- -:-
 
Etapa Joc Data SERIA II Seturi 1 2 3 4 5
I 3941 11.05.11 CSS Bacau CSS LAPI Dej 3 : 2 15:25 23:25 25:23 25:19 15:10
I 3942 11.05.11 CNMB Ramnicu Valcea CVM Tomis Constanta 3 : 1 25:8 18:25 25:10 25:14 -:-
 
II 3943 12.05.11 CSS LAPI Dej CVM Tomis Constanta 0 : 3 20:25 16:25 23:25 -:- -:-
II 3944 12.05.11 CSS Bacau CNMB Ramnicu Valcea 3 : 2 24:26 9:25 25:16 25:22 15:11
 
III 3945 13.05.11 CNMB Ramnicu Valcea CSS LAPI Dej 3 : 2 25:17 17:25 25:21 20:25 15:11
III 3946 13.05.11 CVM Tomis Constanta CSS Bacau 3 : 2 25:19 21:25 20:25 25:20 6:15
 
Etapa Joc Data LOCURILE I - IV Seturi 1 2 3 4 5
I 3947 14.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Bacau 3 : 2 21:25 15:25 25:17 25:12 15:6
I 3948 14.05.11 CSS Triumf Botosani CNMB Ramnicu Valcea 3 : 2 25:22 18:25 23:25 25:20 15:13
 
II 3951 15.05.11 CSS Bacau CNMB Ramnicu Valcea 0 : 3 22:25 18:25 11:25 -:- -:-
II 3952 15.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Triumf Botosani 3 : 2 21:25 27:25 23:25 25:13 15:9
 
Etapa Joc Data LOCURILE V - VIII Seturi 1 2 3 4 5
I 3949 14.05.11 CSS Dinicu Golescu CPL Muscel CVM Tomis Constanta 0 : 3 10:25 13:25 14:25 -:- -:-
I 3950 14.05.11 CSS Tulcea CSS LAPI Dej 0 : 3 19:25 12:25 16:25 -:- -:-
 
II 3953 15.05.11 CSS Dinicu Golescu CPL Muscel CSS Tulcea 1 : 3 27:29 15:25 25:20 12:25 -:-
II 3954 15.05.11 CVM Tomis Constanta CSS LAPI Dej 3 : 1 25:18 26:28 25:21 25:20 -:-
 
Faza finala 11.05 - 15.05.2011
Oferta pentru organizarea turneului final va avea loc in data de 26.04.2011 ora 11.00 la sediul F.R.Volei.
Echipele cu rosu organizeaza turneul
    MASCULIN
    joc de la nr. 3935-3954
    Seria I
    CSS Dinicu Golescu CPL Muscel
    CSS Tulcea
    CSS Triumf Botosani
    CSS BEGA Timisoara
     
    Seria II
    CSS Bacau
    CVM Tomis Constanta
    CNMB Ramnicu Valcea
    CSS LAPI Dej
     
MASCULIN - Faza semifinala 09 - 10.04.2011
Se califica primele 2 echipe din fiecare grupa
Echipele cu rosu organizeaza turneul
     
Seria I   Seria a II-a
     
CSS Triumf Botosani   CVM Tomis Constanta
CSS Bacau   CSS CFR Bucuresti
CSS Buzau   CSS Tulcea
CSS Nicu Gane Falticeni   CSS1 Constanta
Joc de la nr. 3911-3916   Joc de la nr. 3917-3922
Seria a III-a   Seria a IV-a
     
CSS Dinicu Golescu   CSS LAPI Dej
CNMB Ramnicu Valcea   CSS Bega Timisoara
CSS Caransebes   CSS Zalau
CNNT Craiova   CSS Otelul Rosu
Joc de la nr. 3923-3928   Joc de la nr. 3929-3934
MASCULIN - Faza interjudeteana 26 - 27.02.2011
Se califica primele 2 locuri din fiecare grupa si primele 4 echipe de pe locul 3 cele mai bine clasate.
Echipele cu rosu organizeaza turneul
         
Seria I
25-27.02.2011
  Seria a II-a   Seria a III-a
         
LPS CSS Suceava   CSS CFR Bucuresti   CSS D.Golescu CPL Muscel
LPS Piatra Neamt   CSS1 Pajura Bucuresti   CNMV Ploiesti
CS Triumf Botosani   Sc.39 Bucuresti   CNMB Ramnicu Valcea
CSS Bacau   CSS Buzau   CNNT Craiova
CSS N.Gane Falticeni        
Joc de la nr. 3821-3835   Joc de la nr. 3836-3850   Joc de la nr. 3851-3865
Seria a IV-a
  Seria a V-a   Seria a VI-a
         
CSS Galati   CSS Bega Timisoara   CSS Zalau
CVM Tomis Constanta   CSS Caransebes   CSS Lapi Dej
CSS1 Constanta   CSS Otelu Rosu   CSS Viitorul Cluj
CSS Tulcea   LPS Bihorul Oradea   CSS Blaj
Joc de la nr. 3866-3880   Joc de la nr. 3881-3895   Joc de la nr. 3896-3910

REGULAMENTUL  CAMPIONATULUI DE SPERANŢE
 PENTRU EDIŢIA  2010-2011

 

CAPITOLUL  I –SCOP

Desemnarea echipelor campioane la categoria Speranţe în ediţia 2010-2011 şi angrenarea unui număr cât mai mare de copii în practicarea jocului de volei.

CAPITOLUL  II – ORGANIZARE

Campionatul de speranţe este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.şi A.J.V., prin comisiile locale şi  cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli omologate de către C.C. Competiţii a F.R. Volei.
Înălţimea fileului este de 2,15m pentru fete şi 2,30m pentru băieţi.

CAPITOLUL  III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în 4 faze, după cum urmează:

- I  -Faza judeţeană se va desfăşura conform calendarului A.J.V.
-II  -În faza interjudeţeană echipele înscrise în competiţie vor fi repartizate pe criterii geografice în 8 serii şi vor desfăşura un turneu simplu, fiecare cu fiecare. Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneul se va desfăşura în perioada 26.02- 27.02.2011, în localităţi ce vor fi desemnate de către C.C. Competiţii, in urma ofertelor facute de catre echipe.
Cererile de inscriere pentru faza interjudeteana vor fi trimise la FRV pana la data de 18.01.2011.
Stabilirea localităţilor care vor găzdui turneele fazei interjudeţene se va face în şedinţa C.C. Competiţii din data de 08.02.2011.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneele semifinale.
-III -În faza semifinală, cele două echipe calificate dintr-o serie, împreună cu echipele calificate din seria cea mai apropiată geografic, vor disputa un turneu simplu, fiecare cu fiecare , în care de asemenea se vor juca 2 jocuri pe zi(vor juca în: grupa A echipele din seria I şi II, grupa B echipele din seriile III şi IV, grupa C echipele din seriile V şi VI, grupa D echipele din seriile VII şi VIII).
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numerele de ordine ale echipelor fiind stabilite în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia.
Turneul se va desfăşura în perioada 09.04 – 10.04.2011, în localităţi care vor fi desemnate  de C.C.Competitii in urma ofertelor venite de la echipe.. 
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 12.03.2011, ora 17 la sediul F.R.V.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneul final.
-IV - Turneul final se va desfăşura pe durata a 5 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:
Seria     I a-locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II a-locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
În această fază, echipele vor susţine un singur joc pe zi şi vor juca fiecare cu fiecare în cele două grupe după regula tabelei Berger, cu numere de ordine ale echipelor stabilite prin tragere la sorţi, în cadrul şedinţei tehnice care are loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19 .     
             După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
             La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8.
             Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
                  -      jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,

În ultima zi a turneului se vor întâlni:
                  -      jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2

              Turneul final se va desfăşura în perioada 11.05 – 15.05.2011, în localităţi ce vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor.
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f) va avea loc pe 26.04.2011, ora 11, la sediul F.R.V.

CAPITOLUL  IV – CONDIŢII DE STABILIRE A REZULTATELOR

                Clasamentele se întocmesc conform R.O.A.V. pentru fiecare fază a competiţiei (tur, retur, turnee semifinale, turneu final) după sistemul:
-  2 puncte pentru  joc câştigat,
-  1 punct pentru joc pierdut,
-  0 puncte în caz de forfait.
                În caz de egalitate la puncte a două sau mai multe echipe, departajarea va fi făcută de raportul dintre seturile câştigate şi cele pierdute, echipa cu un raport mai mare fiind în avantaj.
                Dacă şi raportul seturilor este egal, se va lua în considerare raportul dintre punctele câştigate şi cele pierdute.

CAPITOLUL  V – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de speranţe, ediţia 2010-2011, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1996 şi mai tineri.
              Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie tip F.R.V. sau pe bază de legitimaţii provizorii eliberate de A.J.V. pentru sportivii sub 14 ani, însoţite de viza medicală.
              Vizita medicală a sportivilor trebuie să fie efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
Este obligatoriu ca antrenorii să aibă asupra lor la jocuri actele de naştere în original al sportivilor precum şi carnetele de elev ale acestora pentru eventuale contestaţii
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă care a participat la faza judeţeană şi care face parte dintr-un club sportiv afiliat la F.R.V., cu Certificat de Identitate Sportivă .
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 18.01.2011.

CAPITOLUL VI – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la speranţe în anul competiţional 2010-2011 şi vor primi din partea F.R.Volei cupa, diplome, 17 medalii şi 17 tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
F.R.Volei va suporta, la turneele fazei interjudeţene, cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi; îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă  fiind suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.

             În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi  vor fi achitate de către echipele care  s-au prezentat la turneele respective.