Faza a III-a TURNEUL FINAL FEMININ - 11.04 - 15.05.2011 Blaj
 
example2
example2
example2
CSS Blaj
 
GSI Mircea Eliade
 
CS SLEN 90 Cernavoda
example2
example2
example2
CSS Turda
  CSS Unirea Iasi  
CS Dinamo Romprest
         
example2
example2
 
CSS Bega Timisoara
  CSS2 Baia Mare    
CLASAMENT FINAL
Loc
Echipa
1
CS SLEN 90 Cernavoda - Campioana Nationala
2
CS Dinamo Romprest
3
CSS Blaj
4
CSS Bega Timisoara
5
CSS2 Baia Mare
6
CSS Unirea Iasi
7
CSS Turda
8
GSI Mircea Eliade
 
CLASAMENT SERIA I
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CS SLEN 90 Cernavoda 3 2 1 5 8 4 2 271 230 1.17
2
CSS Blaj 3 2 1 5 7 4 1.75 245 224 1.09
3
GSI Mircea Eliade 3 2 1 5 7 5 1.4 262 263 0.99
4
CSS Turda 3 0 3 3 0 9 min 166 227 0.73
                     
CLASAMENT SERIA II
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CS Dinamo Romprest 3 3 0 6 9 2 4.5 265 190 1.39
2
CSS Bega Timisoara 3 2 1 5 6 7 0.85 268 284 0.94
3
CSS2 Baia Mare 3 1 2 4 6 6 1 247 244 1.01
4
CSS Unirea Iasi 3 0 3 3 3 9 0.33 223 285 0.78
                     
Etapa Joc Data SERIA I Seturi 1 2 3 4 5
I 3295 11.05.11 CSS Turda GSI Mircea Eliade 0 : 3 19:25 25:27 19:25 -:- -:-
I 3296 11.05.11 CSS Blaj CS SLEN 90 Cernavoda 1 : 3 6:25 25:17 23:25 20:25 -:-
 
II 3297 12.05.11 GSI Mircea Eliade CS SLEN 90 Cernavoda 3 : 2 15:25 25:23 25:18 24:26 15:12
II 3298 12.05.11 CSS Turda CSS Blaj 0 : 3 25:27 11:25 15:25 -:- -:-
 
III 3299 13.05.11 CSS Blaj GSI Mircea Eliade 3 : 1 21:25 25:17 25:23 25:16 -:-
III 3300 13.05.11 CS SLEN 90 Cernavoda CSS Turda 3 : 0 25:16 25:20 25:16 -:- -:-
 
Etapa Joc Data SERIA II Seturi 1 2 3 4 5
I 3301 11.05.11 CSS Unirea Iasi CS Dinamo Romprest 1 : 3 25:23 13:25 9:25 21:25 -:-
I 3302 11.05.11 CSS Bega Timisoara CSS2 Baia Mare 3 : 2 20:25 20:25 25:21 25:21 15:9
 
II 3303 12.05.11 CS Dinamo Romprest CSS2 Baia Mare 3 : 1 25:22 17:25 25:9 25:15 -:-
II 3304 12.05.11 CSS Unirea Iasi CSS Bega Timisoara 2 : 3 23:25 21:25 25:21 28:26 11:15
 
III 3305 13.05.11 CSS Bega Timisoara CS Dinamo Romprest 0 : 3 19:25 19:25 13:25 -:- -:-
III 3306 13.05.11 CSS2 Baia Mare CSS Unirea Iasi 3 : 0 25:13 25:15 25:19 -:- -:-
 
Etapa Joc Data LOCURILE I - IV Seturi 1 2 3 4 5
I 3307 14.05.11 CS SLEN 90 Cernavoda CSS Bega Timisoara 3 : 1 25:8 25:19 19:25 25:9 -:-
I 3308 14.05.11 CSS Blaj CS Dinamo Romprest 0 : 3 23:25 22:25 20:25 -:- -:-
 
II 3311 15.05.11 CSS Blaj CSS Bega Timisoara 3 : 1 25:15 26:28 25:15 25:15 -:-
II 3312 15.05.11 CS SLEN 90 Cernavoda CS Dinamo Romprest 3 : 1 21:25 25:22 25:18 25:13 -:-
 
Etapa Joc Data LOCURILE V - VIII Seturi 1 2 3 4 5
I 3309 14.05.11 CSS2 Baia Mare CSS Unirea Iasi 3 : 0 25:13 25:17 25:14 -:- -:-
I 3310 14.05.11 GSI Mircea Eliade CSS Turda 1 : 3 24:26 16:25 25:23 22:25 -:-
 
II 3313 15.05.11 GSI Mircea Eliade CSS Unirea Iasi 1 : 3 17:25 10:25 25:23 22:25 -:-
II 3314 15.05.11 CSS2 Baia Mare CSS Turda 3 : 2 12:25 25:17 25:13 19:25 15:12
 
Faza finala 11.05 - 15.05.2011
Oferta pentru organizarea turneului final va avea loc in data de 26.04.2011 ora 11.00 la sediul F.R.Volei.
Echipele cu rosu organizeaza turneul
FEMININ    
Joc de la nr. 3295-3314    
Seria I    
CSS Blaj    
GSI Mircea Eliade Bucuresti    
CS SLEN 90 Cernavoda    
CSS Turda    
     
Seria II    
CSS Unirea Iasi    
CS Dinamo Romprest Bucuresti    
CSS BEGA Timisoara    
CSS2 Baia Mare    
     
FEMININ - Faza semifinala 09 - 10.04.2011
Se califica primele 2 echipe din fiecare grupa
Echipele cu rosu organizeaza turneul
     
Seria I   Seria a II-a
     
CSS Galati   CS Constructorul Bucuresti
ACSV Donaris Galati   CS Dinamo Bucuresti
SELEN 90 Cernavoda   GSI Mircea Eliade
CSS Unirea Iasi   CSS5 A Bucuresti
Joc de la nr. 3271-3276   Joc de la nr. 3277-3282
Seria a III-a   Seria a IV-a
     
CSS Blaj   CSS2 Baia Mare
CSS Bega Timisoara   CSS Turda
CSS Lugoj   CSS Targu Mures
CNMB Ramnicu Valcea   CSS Deva
Joc de la nr. 3283-3288   Joc de la nr. 3289-3294
FEMININ - Faza interjudeteana 25 - 27.02.2011
Se califica echipele ce se vor clasa pe locul 1 din fiecare grupa si primele 6 echipe de pe locul 2 cel mai bine clasate
Echipele cu rosu organizeaza turneul
         
Seria I
  Seria a II-a   Seria a III-a
         
CSS Provolei Botosani   CS B.P.Hasdeu Buzau   CSS Tulcea
LPS Piatra Neamt   LPS Braila   CSS1 Constanta
LPS CSS Suceava   ACSV Donaris Galati   CS SELEN 90 Cernavoda
CSS Bacau   CSS Galati   CS Axiopolis Cernavoda
CSS Unirea Iasi   LPS CSS Focsani   CSV 2004 Constanta
Joc de la nr. 3121-3135   Joc de la nr. 3136-3150   Joc de la nr. 3151-3165
Seria a IV-a
  Seria a V-a   Seria a VI-a
         
CS Constructorul Familia Buc.   CSS5 B Bucuresti   CNNT Craiova
CS Dinamo Romprest Buc.   CSS3 Steaua   LPS CSS1 Slatina
Sc.39 Bucuresti   GSI Mircea Eliade   CNMB Ramnicu Valcea
CSS6 Bucuresti   CS Spike   LPS Pitesti
CSM CSS2 Bucuresti   CSS5 A Bucuresti   CS Muscel CPL-CSAS
        CSS Targoviste
Joc de la nr. 3166-3180   Joc de la nr. 3181-3195   Joc de la nr. 3196-3210
Seria a VII-a   Seria a VIII-a   Seria a IX-a
         
CSS Lugoj   CSS Toplita   CSS Blaj
CSS Bega Timisoara   CSS Tarnaveni   LPS Cluj
CSS Soimii Lipova   CSS Turda   CS Reale Brasov
LPS Bihorul Oradea   CSS Targu Mures   CSS Deva
CSS Stei       Provolei Junior Cluj
CSS Caransebes        
Joc de la nr. 3211-3225   Joc de la nr. 3226-3240   Joc de la nr. 3241-3255
Seria a X-a        
         
CSS2 Baia Mare        
CSM Baia Mare        
AS ADEP LPS Satu Mare 1        
AS ADEP LPS Satu Mare 2        
CSS Sighetul Marmatiei        
Joc de la nr. 3256-3270        

REGULAMENTUL  CAMPIONATULUI DE SPERANŢE
 PENTRU EDIŢIA  2010-2011

 

CAPITOLUL  I –SCOP

Desemnarea echipelor campioane la categoria Speranţe în ediţia 2010-2011 şi angrenarea unui număr cât mai mare de copii în practicarea jocului de volei.

CAPITOLUL  II – ORGANIZARE

Campionatul de speranţe este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.şi A.J.V., prin comisiile locale şi  cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli omologate de către C.C. Competiţii a F.R. Volei.
Înălţimea fileului este de 2,15m pentru fete şi 2,30m pentru băieţi.

CAPITOLUL  III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în 4 faze, după cum urmează:

- I  -Faza judeţeană se va desfăşura conform calendarului A.J.V.
-II  -În faza interjudeţeană echipele înscrise în competiţie vor fi repartizate pe criterii geografice în 8 serii şi vor desfăşura un turneu simplu, fiecare cu fiecare. Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneul se va desfăşura în perioada 26.02- 27.02.2011, în localităţi ce vor fi desemnate de către C.C. Competiţii, in urma ofertelor facute de catre echipe.
Cererile de inscriere pentru faza interjudeteana vor fi trimise la FRV pana la data de 18.01.2011.
Stabilirea localităţilor care vor găzdui turneele fazei interjudeţene se va face în şedinţa C.C. Competiţii din data de 08.02.2011.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneele semifinale.
-III -În faza semifinală, cele două echipe calificate dintr-o serie, împreună cu echipele calificate din seria cea mai apropiată geografic, vor disputa un turneu simplu, fiecare cu fiecare , în care de asemenea se vor juca 2 jocuri pe zi(vor juca în: grupa A echipele din seria I şi II, grupa B echipele din seriile III şi IV, grupa C echipele din seriile V şi VI, grupa D echipele din seriile VII şi VIII).
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numerele de ordine ale echipelor fiind stabilite în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia.
Turneul se va desfăşura în perioada 09.04 – 10.04.2011, în localităţi care vor fi desemnate  de C.C.Competitii in urma ofertelor venite de la echipe.. 
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 12.03.2011, ora 17 la sediul F.R.V.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneul final.
-IV - Turneul final se va desfăşura pe durata a 5 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:
Seria     I a-locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II a-locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
În această fază, echipele vor susţine un singur joc pe zi şi vor juca fiecare cu fiecare în cele două grupe după regula tabelei Berger, cu numere de ordine ale echipelor stabilite prin tragere la sorţi, în cadrul şedinţei tehnice care are loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19 .     
             După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
             La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8.
             Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
                  -      jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,

În ultima zi a turneului se vor întâlni:
                  -      jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2

              Turneul final se va desfăşura în perioada 11.05 – 15.05.2011, în localităţi ce vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor.
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f) va avea loc pe 26.04.2011, ora 11, la sediul F.R.V.

CAPITOLUL  IV – CONDIŢII DE STABILIRE A REZULTATELOR

                Clasamentele se întocmesc conform R.O.A.V. pentru fiecare fază a competiţiei (tur, retur, turnee semifinale, turneu final) după sistemul:
-  2 puncte pentru  joc câştigat,
-  1 punct pentru joc pierdut,
-  0 puncte în caz de forfait.
                În caz de egalitate la puncte a două sau mai multe echipe, departajarea va fi făcută de raportul dintre seturile câştigate şi cele pierdute, echipa cu un raport mai mare fiind în avantaj.
                Dacă şi raportul seturilor este egal, se va lua în considerare raportul dintre punctele câştigate şi cele pierdute.

CAPITOLUL  V – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de speranţe, ediţia 2010-2011, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1996 şi mai tineri.
              Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie tip F.R.V. sau pe bază de legitimaţii provizorii eliberate de A.J.V. pentru sportivii sub 14 ani, însoţite de viza medicală.
              Vizita medicală a sportivilor trebuie să fie efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
Este obligatoriu ca antrenorii să aibă asupra lor la jocuri actele de naştere în original al sportivilor precum şi carnetele de elev ale acestora pentru eventuale contestaţii
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă care a participat la faza judeţeană şi care face parte dintr-un club sportiv afiliat la F.R.V., cu Certificat de Identitate Sportivă .
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 18.01.2011.

CAPITOLUL VI – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la speranţe în anul competiţional 2010-2011 şi vor primi din partea F.R.Volei cupa, diplome, 17 medalii şi 17 tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
F.R.Volei va suporta, la turneele fazei interjudeţene, cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi; îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă  fiind suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.

             În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi  vor fi achitate de către echipele care  s-au prezentat la turneele respective.