Faza a III-a TURNEUL FINAL MASCULIN - 20.04 - 22.05.2011 Blaj
 
example2
example2
example2
CSS BEGA Timisoara
 
CVM Tomis Constanta
 
CNNT Craiova
example2
example2
example2
CSS Nicu Gane Falticeni
  CSS Buzau  
CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel
         
example2
example2
 
CSS Blaj
  LPS Bihorul Oradea    
CLASAMENT FINAL
Loc
Echipa
1
CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel
2
CSS Nicu Gane Falticeni
3
LPS Bihorul Oradea
4
CVM Tomis Constanta
5
CSS BEGA Timisoara
6
CSS Blaj
7
CNNT Craiova
8
CSS Buzau
 
CLASAMENT SERIA I
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CSS Nicu Gane Falticeni 3 2 1 5 7 3 2.33      
2
CVM Tomis Constanta 3 2 1 5 8 5 1.6      
3
CSS BEGA Timisoara 3 2 1 5 6 6 1      
4
CNNT Craiova 3 0 3 3 2 9 0.22      
                     
CLASAMENT SERIA II
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel 3 3 0 6 9 3 3      
2
LPS Bihorul Oradea 3 2 1 5 8 4 2      
3
CSS Blaj 3 1 2 4 5 6 0.83      
4
CSS Buzau 3 0 3 3 0 9 min      
                     
Etapa Joc Data SERIA I Seturi 1 2 3 4 5
I 3295 20.05.11 CVM Tomis Constanta CSS BEGA Timisoara 2 : 3 25:9 25:19 14:25 18:25 13:15
I 3296 20.05.11 CNNT Craiova CSS Nicu Gane Falticeni 0 : 3 23:25 19:25 23:25 -:- -:-
 
II 3297 20.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Nicu Gane Falticeni 0 : 3 17:25 5:25 15:25 -:- -:-
II 3298 20.05.11 CVM Tomis Constanta CNNT Craiova 3 : 1 25:21 25:14 10:25 25:22 -:-
 
III 3299 21.05.11 CNNT Craiova CSS BEGA Timisoara 1 : 3 23:25 25:5 16:25 20:25 -:-
III 3300 21.05.11 CSS Nicu Gane Falticeni CVM Tomis Constanta 1 : 3 25:6 18:25 14:25 14:25 -:-
 
Etapa Joc Data SERIA II Seturi 1 2 3 4 5
I 3301 20.05.11 CSS Blaj LPS Bihorul Oradea 1 : 3 19:25 13:25 25:12 17:25 -:-
I 3302 20.05.11 CSS Buzau CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel 0 : 3 19:25 17:25 14:25 -:- -:-
 
II 3303 12.05.11 LPS Bihorul Oradea CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel 2 : 3 19:25 25:16 25:20 19:25 10:15
II 3304 12.05.11 CSS Blaj CSS Buzau 3 : 0 25:14 25:19 25:23 -:- -:-
 
III 3305 21.05.11 CSS Buzau LPS Bihorul Oradea 0 : 3 5:25 13:25 22:25 -:- -:-
III 3306 21.05.11 CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel CSS Blaj 3 : 1 25:17 18:25 26:24 25:17 -:-
 
Etapa Joc Data LOCURILE I - IV Seturi 1 2 3 4 5
I 3307 21.05.11 CSS Nicu Gane Falticeni LPS Bihorul Oradea 3 : 2 13:25 25:22 25:12 20:25 16:14
I 3308 21.05.11 CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel CVM Tomis Constanta 3 : 1 25:5 25:17 21:25 25:20 -:-
 
II 3311 22.05.11 CSS Nicu Gane Falticeni CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel 1 : 3 12:25 25:27 25:15 28:30 -:-
II 3312 22.05.11 LPS Bihorul Oradea CVM Tomis Constanta 3 : 1 25:18 25:3 14:25 25:20 -:-
 
Etapa Joc Data LOCURILE V - VIII Seturi 1 2 3 4 5
I 3309 21.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Buzau 3 : 1 25:17 25:18 8:25 25:16 -:-
I 3310 21.05.11 CSS Blaj CNNT Craiova 3 : 1 20:25 30:28 25:9 25:21 -:-
 
II 3313 22.05.11 CSS BEGA Timisoara CSS Blaj 3 : 2 25:21 10:25 25:20 11:25 15:12
II 3314 22.05.11 CSS Buzau CNNT Craiova 1 : 3 20:25 23:25 25:18 15:25 -:-
 
Faza finala 20  - 22.05.2011
Oferta pentru organizarea turneului final va avea loc in data de 26.04.2011 ora 11.00 la sediul F.R.Volei.
Echipele cu rosu organizeaza turneul
    MASCULIN
    Joc de la nr.4100-4119
    Seria I
    CSS Nicu Gane Falticeni
    CVM Tomis Constanta
    CNNT Craiova
    CSS BEGA Timisoara
     
    Seria II
    CSS Buzau
    CSS Dinicu Golescu CPL-Muscel
    CSS Blaj
    LPS Bihorul Oradea
     
FAZA SEMIFINALA
 
MASCULIN
             
        Seria I Seria II Seria III
          Seria IV  
CLASAMENTE FAZA SEMIFINALA
Etapa Joc Data Seria I MASCULIN Seturi 1 2 3 4 5
I 4076 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
I 4077 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
 
II 4078 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
II 4079 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
 
III 4080 27.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
III 4081 27.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
Inapoi
Etapa Joc Data Seria II MASCULIN Seturi 1 2 3 4 5
I 4082 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
I 4083 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
 
II 4084 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
II 4085 26.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
 
III 4086 27.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
III 4087 27.03.11     0 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
Inapoi
Etapa Joc Data Seria III MASCULIN Seturi 1 2 3 4 5
I 4088 26.03.11 CSS Lapi Dej CSS Zalau 3 : 1 25:21 14:25 25:8 25:16 -:-
I 4089 26.03.11 CNNT Craiova CSS Blaj 3 : 2 22:25 25:16 9:25 25:10 15:6
 
II 4090 26.03.11 CSS Zalau CSS Blaj 0 : 3 14:25 22:25 13:25 -:- -:-
II 4091 26.03.11 CSS Lapi Dej CNNT Craiova 1 : 3 16:25 21:25 25:4 21:25 -:-
 
III 4092 27.03.11 CNNT Craiova CSS Zalau 3 : 2 25:18 21:25 25:11 15:25 15:10
III 4093 27.03.11 CSS Blaj CSS Lapi Dej 3 : 1 25:15 25:17 19:25 25:16 -:-
Inapoi
Etapa Joc Data Seria IV MASCULIN Seturi 1 2 3 4 5
I 4094 26.03.11 LPS Bihorul Oradea CSS BEGA Timisoara 3 : 1 -:- -:- -:- -:- -:-
I 4095 26.03.11 CSS Toplita CSS Viitorul Cluj 0 : 3 -:- -:- -:- -:- -:-
 
II 4096 26.03.11 LPS Bihorul Oradea CSS Toplita 3 : 0 -:- -:- -:- -:- -:-
II 4097 26.03.11 CSS BEGA Timisoara CSS Viitorul Cluj 3 : 2 -:- -:- -:- -:- -:-
 
III 4098 27.03.11 CSS Toplita CSS BEGA Timisoara 0 : 3 -:- -:- -:- -:- -:-
III 4099 27.03.11 CSS Viitorul Cluj LPS Bihorul Oradea 0 : 3 -:- -:- -:- -:- -:-
Inapoi

 

MASCULIN - Faza semifinala 26 - 27.03.2011
Se califica primele 2 echipe din fiecare grupa
Echipele cu rosu organizeaza turneul
     
Seria I   Seria a II-a
     
CSS Buzau   CSS CFR A Bucuresti
CSS Triumf Botosani   CS SC.39 Bucuresti
CSM CSS2 Bucuresti   CSS D.Golescu Campulung
CSS N.Gane Falticeni   CVM Tomis Constanta
Joc de la nr. 4076-4081   Joc de la nr. 4082-4087
Seria a III-a   Seria a IV-a
     
CSS Blaj   CSS Viitorul Cluj
CNNT Craiova   LPS Bihorul Oradea
CSS Lapi Dej   CSS Toplita
CSS Zalau   CSS BEGA Timisoara
Joc de la nr. 4088-4093   Joc de la nr. 4094-4099

 

MASCULIN - Faza interjudeteana 19 - 20.02.2010
Se califica echipele ce se vor clasa pe primele 3 locuri din fiecare grupa si o echipa cu cel mai mare punctaj de pe locul al 4-lea.
Echipele cu rosu organizeaza turneul
         
Seria I
18.02-20.02.2011
  Seria a II-a   Seria a III-a
         
CSS CFR A Bucuresti   CSS Toplita   CNMV Ploiesti
CSS CFR B Bucuresti   CSS N.Gane Falticeni   CS D.Golescu Campulung
CSM CSS 2 Bucuresti   CSS Bacau   CVM Tomis Constanta
CSS 1 Pajura Bucuresti   CSS Triumf Botosani   CSS Buzau
Sc.39 Bucuresti        
Joc de la nr. 4001-4015   Joc de la nr. 4016-4030   Joc de la nr. 4031-4045
Seria a IV-a   Seria a V-a
18.02-20.02.2011
   
         
CSS Blaj   CSS Viitorul Cluj    
CNNT Craiova   CSS Lapi Dej    
CSS Bega Timisoara   CSS Zalau    
CSS Sibiu   CS Campia Turzii    
    LPS Bihorul Oradea    
Joc de la nr. 4046-4060   Joc de la nr. 4061-4075    

CLASAMENTELE TURNEELOR SEMIFINALE

Seria III MASCULIN
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
CNNT Craiova       6 9 5   276 254  
2
CSS Blaj       5 8 4   251 218  
3
CSS Lapi Dej       4 5 7   245 243  
4
CSS Zalau       3 3 9   208 265  
                     
Seria III MASCULIN
JOCURI
PUNCTE
SETURI
PUNCTE SETURI
Loc
Echipa
T
C
P
C
P
R
C
P
R
1
LPS Bihorul Oradea 3 3 0 6 9 1        
2
CSS BEGA Timisoara 3 2 1 5 7 5        
3
CSS Viitorul Cluj 3 1 2 4 5 6        
4
CSS Toplita 3 0 3 3 0 9        
                     

REGULAMENTUL  CAMPIONATULUI DE MINI-VOLEI 
EDIŢIA  2010-2011

CAPITOLUL  I –SCOP

Iniţierea, pregătirea şi orientarea spre performanţă a celor mai tineri băieţi şi fete, care doresc să practice jocul de volei.
 

CAPITOLUL  II – ORGANIZARE

Campionatul de mini-volei este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.şi al A.J.V., prin comisiile locale şi  cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli corespunzătoare jocului de mini-volei.
Înălţimea fileului este de  2,10m.

CAPITOLUL  III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în patru faze, după cum urmează:

-I  -Faza judeţeană se va desfăşura conform calendarului A.J.V.
-II -În faza interjudeţeană echipele vor fi repartizate pe criterii geografice în 8 serii şi vor desfăşura un turneu simplu, fiecare cu fiecare. Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite  prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneul se va desfăşura în perioada 19.02 – 20.02.2011 în localităţi ce vor fi desemnate de către C.C. Competiţii, ca urmare a ofertelor venite de la echipe.
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 18.01.2011.
Stabilirea localităţilor care vor găzdui turneele fazei interjudeţene se va face în şedinţa C.C. Competiţii, din data de 01.02.2011.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneele semifinale.
-III -În faza semifinală, cele două echipe calificate dintr-o serie, împreună cu echipele calificate din seria cea mai apropiată geografic, vor disputa un turneu simplu, fiecare cu fiecare, în care, de asemenea se vor juca 2 jocuri pe zi(vor juca în: grupa A echipele din seria I şi II, grupa B echipele din seriile III şi IV, grupa C echipele din seriile V şi VI, grupa D echipele din seriile VII şi VIII).
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numărul de ordine al echipelor fiind stabilit în cadrul şedinţei tehnice, care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia.
Turneul se va desfăşura în 26.03 – 27.03.2011, în localităţi care vor fi desemnate de catre C.C.Competitii ca urmare a ofertelor venite de la echipe. 
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 08.03.2011, ora 17, la sediul F.R.V.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneul final.
-IV -Turneul final se va desfăşura pe durata a 3 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:
Seria    I a -locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II a-locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
Echipele vor juca fiecare cu fiecare, în cele două grupe, după regula tabelei Berger, cu numere de ordine  stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc  în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia la ora 19 .
             După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
             La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8.
             Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
                  -      jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,

În ultima zi a turneului se vor întâlni:
                  -      jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2

    
Jocurile se vor desfăşura în două săli de joc(I şi II). Repartizarea celor două serii pe săli se va face prin tragere la sorţi. Desfăşurarea jocurilor pentru locurile 1-4 va avea loc în sala I, desemnată de organizator în cadrul şedinţei tehnice, iar jocurile pentru locurile 5-8 în sala II. 
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f),va avea loc pe 19.04.2011 ora 11 la sediul F.R.V.
Turneul final se va desfăşura în perioada 20.05– 22.05.2011, în localităţi care vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor (trebuie să dispună de două săli de joc regulamentare).

CAPITOLUL  IV – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de mini-volei, ediţia 2010-2011, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1998 şi mai tineri.
Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie eliberate de A.J.V.
Legitimaţiile vor fi însoţite de viza medicală a sportivului, efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
Este obligatoriu ca antrenorii să aibă asupra lor la jocuri actele de naştere în original al sportivilor precum şi carnetele de elev ale acestora pentru eventuale contestaţii.
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă, care a participat la faza judeţeană şi care face parte dintr-un club afiliat la F.R.V., care posedă Certificat de Identitate Sportivă.
Sălile de joc trebuie să fie dotate cel puţin cu tabelă de marcaj manuală.

CAPITOLUL V – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la Mini Volei pe anul competiţional 2010-2011 şi vor primi din partea F.R.Volei trofeul, diplome, medalii şi tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
F.R.Volei va suporta la turneele fazei interjudeţene cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi.
Îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă  vor fi suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.

CAPITOLUL VI – DESPRE JOCUL DE MINI-VOLEI

Terenul de joc este de 7 x 7 m, iar zona de atac este 2,3 m lăţime.
Înălţimea fileului este de 2,10 m.
Lotul este format din minim 8 jucatori si maxim 12 jucatori..
Obligativitatea derularii jocului cu 3 lovituri si a efectuarii serviciului de jos .
In cazul in care arbitrul constata aparitia intentiei de a trimite mingea in terenul advers din prima sau a doua lovitura, aceasta actiune va fi sanctionata cu pierderea fazei de joc de catre aceasta echipa;
In cazul in care un jucator trimite mingea in terenul advers la prima sau a doua lovitura, fara intentie, arbitrul nu va sanctiona aceasta actiune si va lasa faza sa continue;
În teren echipele sunt formate din 4 jucători (doi în linia întâi şi doi în linia a doua).
In primele 3 seturi, un jucator poate evolua doar in 2 dintre acestea . Din setul 4, alcatuirea formatiei de joc este fara restrictii si sunt permise 4 schimbari in timpul setului.
Pe durata seturilor I, II, şi III nu este permisă schimbarea nici unui jucător, cu excepţia cazului în care se accidentează vreunul.
Jocurile vor fi arbitrate de 2 arbitri (A1 şi scorer) până la faza finală. La faza finală vor arbitra  A1, A2, şi scorer, iar în funcţie de posibilităţi pot fi programaţi şi doi asistenţi de linie.
În concursurile de mini-volei echipele vor susţine în toate etapele câte 2 jocuri pe zi(unul dimineaţa altul după-amiază).
Jocul este câştigat de echipa care câştigă prima 3 seturi.
Terenul de mini-volei va fi marcat în mijlocul ternului de joc normal, având trasate toate liniile regulamentare (linia de atac, prelungirea liniei de atac, zona de serviciu).
            În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi  vor fi achitate de către  echipele care  s-au prezentat la turneele respective.