Faza a III-a TURNEUL FINAL FEMININ 14.05 - 16.05.2010, Blaj

CLASAMENT FINAL

1. SLEN 90 CERNAVODA - Campioana Nationala
2. CSS BLAJ
3. CSS BEGA TIMISOARA
4. CSM BAIA MARE
5. ADEP LPS SATU MARE
6. CS CONSTRUCTORUL FAMILIA
7. CSS TRIUMF BOTOSANI
8. CSS B.P.HASDEU BUZAU

SERIA I
           
example2
example2
example2
 
example2
CSS B.P.HASDEU BUZAU
CS CONSTRUCTORUL FAMILIA
CSS BEGA TIMISOARA
 
CSM BAIA MARE
SERIA a II-a
           
example2
example2
example2
 
example2
CSS TRIUMF BOTOSANI
SLEN 90 CERNAVODA
CSS BLAJ
 
ADEP LPS SATU MARE
Etapa Joc Data Seria I Seturi 1 2 3 4 5
I 3476 14.05.10 SLEN 90 CERNAVODA ADEP LPS SATU MARE 3 : 0 26:24 25:14 25:10 -:- -:-
I 3477 14.05.10 CSS TRIUMF BOTOSANI CSS BLAJ 0 : 3 5:25 12:25 19:25 -:- -:-
II 3478 14.05.10 CSS BLAJ SLEN 90 CERNAVODA 0 : 3 23:25 17:25 6:25 -:- -:-
II 3479 14.05.10 CSS TRIUMF BOTOSANI ADEP LPS SATU MARE 1 : 3 12:25 16:25 25:18 11:25 -:-
III 3480 15.05.10 ADEP LPS SATU MARE CSS BLAJ 1 : 3 25:19 22:25 20:25 14:25 -:-
III 3481 15.05.10 SLEN 90 CERNAVODA CSS TRIUMF BOTOSANI 3 : 0 25:6 25:7 25:16 -:- -:-
Etapa Joc Data Seria II Seturi 1 2 3 4 5
I 3482 14.05.10 CS CONSTRUCTORUL FAMILIA CSM BAIA MARE 1 : 3 14:25 13:25 25:6 14:25 -:-
I 3483 14.05.10 CSS BEGA TIMISOARA CSS B.P.HASDEU BUZAU 3 : 0 25:18 25:11 25:11 -:- -:-
II 3484 14.05.10 CSS B.P.HASDEU BUZAU CSM BAIA MARE 0 : 3 16:25 9:25 19:25 -:- -:-
II 3485 14.05.10 CSS BEGA TIMISOARA CS CONSTRUCTORUL FAMILIA 3 : 0 25:23 25:16 25:11 -:- -:-
III 3486 15.05.10 CS CONSTRUCTORUL FAMILIA CSS B.P.HASDEU BUZAU 3 : 0 26:24 25:9 25:13 -:- -:-
III 3487 15.05.10 CSM BAIA MARE CSS BEGA TIMISOARA 3 : 2 25:18 24:26 16:25 25:17 15:8
Etapa Joc Data Locurile 5-8 Seturi 1 2 3 4 5
5-8 3488 15.05.10 CSS B.P.HASDEU BUZAU ADEP LPS SATU MARE 1 : 3 15:25 7:25 25:13 23:25 -:-
5-8 3489 15.05.10 CS CONSTRUCTORUL FAMILIA CSS TRIUMF BOTOSANI 3 : 1 25:19 25:12 20:25 25:15 -:-
Etapa Joc Data Locurile 1-4 Seturi 1 2 3 4 5
1-4 3490 15.05.10 CSS BEGA TIMISOARA SLEN 90 CERNAVODA 0 : 3 18:25 8:25 14:25 -:- -:-
1-4 3491 15.05.10 CSM BAIA MARE CSS BLAJ 0 : 3 15:25 22:25 17:25 -:- -:-
Etapa Joc Data Locurile 7-8 Seturi 1 2 3 4 5
7-8 3492 16.05.10 CSS TRIUMF BOTOSANI CSS B.P.HASDEU BUZAU 3 : 0 25:23 25:20 25:22 -:- -:-
Etapa Joc Data Locurile 5-6 Seturi 1 2 3 4 5
5-6 3493 16.05.10 CS CONSTRUCTORUL FAMILIA ADEP LPS SATU MARE 1 : 3 7:25 16:25 25:11 20:25 -:-
Etapa Joc Data Locurile 3-4 Seturi 1 2 3 4 5
3-4 3494 16.05.10 CSM BAIA MARE CSS BEGA TIMISOARA 1 : 3 27:29 25:21 11:25 22:25 -:-
Etapa Joc Data Locurile 1-2 Seturi 1 2 3 4 5
1-2 3495 16.05.10 SLEN 90 CERNAVODA CSS BLAJ 3 : 1 25:17 25:5 19:25 25:22 -:-

FEMININ - Faza semifinala 10 - 11.04.2010
Organizarea turneelor va fi atribuita in urma compararii ofertelor primite pana la data de 26.03.2010
Echipele clasate pe primele doua locuri se califica la turneul final
Echipele cu rosu organizeaza turneul
         
Seria I   Seria a II-a    
         
CSS BOTOSANI   SLEN 90 CERNAVODA    
CSS TRIUMF BOTOSANI   GSI MIRCEA ELIADE    
CSS B.P.HASDEU BUZAU   CS CONSTRUCTORUL FAMILIA    
CSU METAL GALATI CSS1   CSS5 BUCURESTI    
         
    Seria a III-a 09 - 11.04.2010   Seria a IV-a 09 - 11.04.2010
         
    CNNT CRAIOVA   CSS TURDA
    LPS PITESTI   LPS CLUJ
    CSS BEGA TIMISOARA   CSM BAIA MARE
    CSS LUGOJ   LPS ADEP SATU MARE
    CSS BLAJ   CSS TARGU MURES
         
FEMININ - Faza interjudeteana 19 - 21.03.2010
Organizarea turneelor va fi atribuita in urma compararii ofertelor primite pana la data de 23.02.2010
Echipele clasate pe primele doua locuri se califica la turneele semifinale
Echipele cu rosu organizeaza turneul
         
Seria I   Seria a II-a   Seria a III-a
         
CSS UNIREA IASI 1   CSU METAL CSS GALATI 1   LPS BRAILA
CSS UNIREA IASI 2   CSU METAL CSS GALATI 2   SLEN 90 CERNAVODA
CSS BOTOSANI   CSS RAMNICU SARAT   CSS1 CONSTANTA
LPS CSS SUCEAVA   CSS B.P.HASDEU BUZAU   CSS3 STEAUA
CS TRIUMF BOTSANI   CSS BUZAU   CSS6 BUCURESTI
VC UNIC LPS PIATRA NEAMT   LPS CSS FOCSANI   GSI MIRCEA ELIADE
         
Seria a IV-a   Seria a V-a   Seria a VI-a
         
CS DINAMO BUCURESTI   LPS PITESTI   CSS BEGA TIMISOARA 1
CSM CSS2 BUCURESTI   SC.10 ALSON RAMNICU VALCEA   CSS BEGA TIMISOARA 2
CSS TARGOVISTE   CNNT CRAIOVA   CSS LUGOJ
CSS5 BUCURESTI   CSS TARGU JIU   CSS CARANSEBES
CSS ALEXANDRIA   CSS SIBIU   CS PROVOLEI ARAD
CS CONSTRUCTORUL FAMILIA       CSS DEVA
         
Seria a VII-a   Seria a VIII-a   Seria a IX-a
         
CSS STEI AVRAM IANCU   CSS TARGU MURES   CSS SIGHETUL MARMATIEI
CSS TURDA   CSS TARNAVENI   CSS2 BAIA MARE
PROVOLEI JUNIOR CLUJ   CSS TOPLITA   CSM BAIA MARE
LPS CLUJ   CSU REALE BRASOV   LPS ADEP SATU MARE 1
LAPI UNIREA DEJ   CSS BLAJ   LPS ADEP SATU MARE 2
LPS BIHORUL ORADEA        
         

REGULAMENTUL  CAMPIONATULUI DE MINIVOLEI 
EDIŢIA  2009-2010

CAPITOLUL  I –SCOP

Iniţierea, pregătirea şi orientarea spre performanţă a celor mai tineri băieţi şi fete, care doresc să practice jocul de volei.
 

CAPITOLUL  II – ORGANIZARE

Campionatul de mini-volei este organizat de către F.R.Volei cu sprijinul M.E.C.şi al A.J.V., prin comisiile locale şi  cluburile sportive cu secţii de volei.
Jocurile se vor desfăşura numai în săli corespunzătoare jocului de mini-volei.
Înălţimea fileului este de  2,10m.

CAPITOLUL  III – SISTEMUL ŞI DATELE DE DESFĂŞURARE

Campionatul se va desfăşura în patru faze, după cum urmează:

  1. faza    I       -  judeţeană
  2. faza a II a   -  interjudeţeană    20.03 – 21.03.2010
  3. faza a III a  - semifinală           24.04 – 25.04.2010
  4. faza a IV a  - finală.                  21.05-- 23.05.2010

-I  -Faza judeţeană se va desfăşura conform calendarului A.J.V.
-II -În faza interjudeţeană echipele vor fi repartizate pe criterii geografice în 8 serii şi vor desfăşura un turneu simplu, fiecare cu fiecare. Echipele vor susţine câte 2(două) jocuri pe zi. Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, iar numerele de ordine ale echipelor vor fi stabilite  prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia, la ora 19, în prezenţa delegaţilor echipelor.
Turneul se va desfăşura în perioada 20.03.10 – 21.03.10 în localităţi ce vor fi desemnate de către C.C. Competiţii, ca urmare a ofertelor venite de la echipe.
Cererile de înscriere pentru faza interjudeţeană vor fi trimise la F.R.V., până la data de 19.01.2010.
Stabilirea localităţilor care vor găzdui turneele fazei interjudeţene se va face în şedinţa C.C. Competiţii, din data de 23.02.2010.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneele semifinale.
-III -În faza semifinală, cele două echipe calificate dintr-o serie, împreună cu echipele calificate din seria cea mai apropiată geografic, vor disputa un turneu simplu, fiecare cu fiecare, în care, de asemenea se vor juca 2 jocuri pe zi(vor juca în: grupa A echipele din seria I şi II, grupa B echipele din seriile III şi IV, grupa C echipele din seriile V şi VI, grupa D echipele din seriile VII şi VIII).
Jocurile se vor desfăşura conform tabelei Berger, numărul de ordine al echipelor fiind stabilit în cadrul şedinţei tehnice, care va avea loc la ora 19, în ziua premergătoare începerii turneului, în localitatea de desfăşurare a acestuia.
Turneul se va desfăşura în 24.04 – 25.04.2010, în localităţi care vor fi desemnate de catre C.C.Competitii ca urmare a ofertelor venite de la echipe. 
Desemnarea localităţilor care vor găzdui turneele din faza semifinală va avea loc în data de 30.03.2010, ora 17, la sediul F.R.V.
Primele două echipe clasate la aceste turnee se califică pentru turneul final.
-IV -Turneul final se va desfăşura pe durata a 3 zile, cele 8 echipe calificate fiind repartizate în 2 serii, după cum urmează:
Seria    I a -locul 1 din grupa A semifinală, locul 2 din grupa B, locul 1 din grupa C, locul 2 din grupa D.
Seria a II a-locul 2 din grupa A semifinală, locul 1 din grupa B, locul 2 din grupa C, locul 1 din grupa D.
Echipele vor juca fiecare cu fiecare, în cele două grupe, după regula tabelei Berger, cu numere de ordine  stabilite prin tragere la sorţi în cadrul şedinţei tehnice care va avea loc  în localitatea de desfăşurare a turneului, în ziua premergătoare începerii acestuia la ora 19 .
             După desfăşurarea jocurilor din cele două serii, echipele clasate pe locurile 1şi 2 in seria I şi seria a II a vor juca pentru a stabili echipa campioana.
             La fel vor proceda şi echipele clasate pe locurile 3 şi 4 în fiecare serie, clasamentul final stabilind locurile 5-8.
             Desfăşurarea jocurilor în cele două serii se va face astfel:
                  -      jocul 1 - locul 4 din seria I a cu locul 3 din seria a II a,

  1. jocul 2 - locul 3 din seria I a cu locul 4 din seria a II a,
  2. jocul 3 - locul 2 din seria I a cu locul 1 din seria a II a,
  3. jocul 4 - locul 1 din seria I a cu locul 2 din seria a II a,

În ultima zi a turneului se vor întâlni:
                  -      jocul 5 – învinsele din jocurile 1şi 2

  1. jocul 6 – învingătoarele din jocurile 1şi 2
  2. jocul 7 – învinsele din jocurile 3 si 4,
  3. jocul 8 – învingătoarele din jocurile 3 si 4

    
Jocurile se vor desfăşura în două săli de joc(I şi II). Repartizarea celor două serii pe săli se va face prin tragere la sorţi. Desfăşurarea jocurilor pentru locurile 1-4 va avea loc în sala I, desemnată de organizator în cadrul şedinţei tehnice, iar jocurile pentru locurile 5-8 în sala II. 
Desemnarea localităţilor care vor organiza turneele finale (m+f),va avea loc pe 04.05.2010 ora 11 la sediul F.R.V.
Turneul final se va desfăşura în perioada 21.05 – 23.05.2010, în localităţi care vor fi stabilite conform regulamentului de atribuire al turneelor (trebuie să dispună de două săli de joc regulamentare).

CAPITOLUL  IV – CONDIŢII DE PARTICIPARE

În campionatul de mini-volei, ediţia 2009-2010, echipele participante au dreptul să folosească jucători născuţi în anul 1997 şi mai tineri.
Participarea jucătorilor se face pe bază de legitimaţie eliberate de A.J.V.
Legitimaţiile vor fi însoţite de viza medicală a sportivului, efectuată conform Ordinului 1058/404 publicat în Monitorul Oficial din 14.05.2003, în cabinete specializate în medicină sportivă.
Este obligatoriu ca antrenorii să aibă asupra lor la jocuri actele de naştere în original al sportivilor precum şi carnetele de elev ale acestora pentru eventuale contestaţii.
La faza interjudeţeană se poate înscrie orice echipă, care a participat la faza judeţeană şi care face parte dintr-un club afiliat la F.R.V., care posedă Certificat de Identitate Sportivă.
Sălile de joc trebuie să fie dotate cel puţin cu tabelă de marcaj manuală.

CAPITOLUL V – DISPOZIŢII FINALE

Echipele clasate pe primul loc în etapa finală vor fi declarate Campioane la Mini Volei pe anul competiţional 2009-2010 şi vor primi din partea F.R.Volei trofeul, diplome, medalii şi tricouri de campion.
Echipele clasate pe locurile 2 şi 3 vor primi medalii şi diplome, iar echipele clasate pe locurile 4-8 vor primi diplome.
F.R.Volei va suporta la turneele fazei interjudeţene cheltuielile reprezentând transportul, cazarea şi masa arbitrilor delegaţi.
Îndemnizaţiile de arbitraj pentru întreaga brigadă  vor fi suportate de către echipele participante.
La turneele semifinale şi finale, cheltuielile ocazionate de transportul, cazarea, masa şi îndemnizaţia arbitrilor delegaţi, precum şi îndemnizaţiile arbitrilor auxiliari, asistenţă medicală, operator tabelă de marcaj şi manipulator de materiale vor fi suportate de către echipele participante.

CAPITOLUL VI – DESPRE JOCUL DE MINI-VOLEI

Terenul de joc este de 7 x 7 m, iar zona de atac este 2,3 m lăţime.
Înălţimea fileului este de 2,10 m.
Lotul este format din minim 8 jucatori si maxim 12 jucatori..
Obligativitatea derularii jocului cu 3 lovituri si a efectuarii serviciului de jos .
În teren echipele sunt formate din 4 jucători (doi în linia întâi şi doi în linia a doua).
In primele 3 seturi, un jucator poate evolua doar in 2 dintre acestea . Din setul 4, alcatuirea formatiei de joc este fara restrictii si sunt permise 4 schimbari in timpul setului.
Pe durata seturilor I, II, şi III nu este permisă schimbarea nici unui jucător, cu excepţia cazului în care se accidentează vreunul.
Jocurile vor fi arbitrate de 2 arbitri (A1 şi scorer) până la faza finală. La faza finală vor arbitra  A1, A2, şi scorer, iar în funcţie de posibilităţi pot fi programaţi şi doi asistenţi de linie.
În concursurile de mini-volei echipele vor susţine în toate etapele câte 2 jocuri pe zi(unul dimineaţa altul după-amiază).
Jocul este câştigat de echipa care câştigă prima 3 seturi.
Terenul de mini-volei va fi marcat în mijlocul ternului de joc normal, având trasate toate liniile regulamentare (linia de atac, prelungirea liniei de atac, zona de serviciu).
            În situaţia în care la un turneu nu se prezintă una sau mai multe echipe, cheltuielile arbitrilor delegaţi  vor fi achitate de către  echipele care  s-au prezentat la turneele respective.